Doprava ZADARMO pri nákupe nad 100 €
Je jar, prvýkrát od jesene sadám na bicykel, ktorý som vyzdvihol nedávno zo servisu. Vyzerá ako nový, normálne sa teším. Roztočím pedále, ale zrazu mi tu niečo nehrá. Tep akceleroval ako vo fínskej Rallye, to bude isto tou rannou kávou. Dych je nejaký ťažší, neprehnal som to včera s knedlíkmi?
Po chvíľke už začínam cítiť kríže, ale to ma isto v robote prefúklo. Po nájazde na menší kopec bicykel razantne spomalil, a po kontrole tlaku pneumatík, kde zistím, že je všetko v poriadku, hádžem bicykel naspäť do garáže, a ešte si rozmyslím, či sa nepôjdem posťažovať do servisu, čo za bike mi vrátili..
Možno sa tomu smeješ, ale myslím si, že by sa v tomto našiel nejeden z našich radov. Tak čo potom robiť v zime, aby si sa na jar necítil ako zadretá Felda? Pohyb. A teraz nemyslím ten z gauča do chladničky, ani ten z kuchyne von so smetným košom.
Ideálne pohyb, kde srdce začína trochu viac pracovať, a ešte ideálnejšie by bolo, keby to malo aj nejakú dobu. Možno si povieš: „Mladému sa to hovorí, čo?“. Ruku na srdce chlape
Väčšina z nás mala sviatky, dni pokoja a štedrosti, z čoho potom vidieť mierne následky 😀 . Takže je január, začiatok nového roka a potrebuješ sa dať nejak do laty, aby to potom v marci nemuselo vyzerať tak zle? Dáme ti pár tipov.
Aktivita na aeróbnej úrovni (v nízkych tepoch)
A teraz si vravíš: Tak ty si myslíš, že ja teraz po sviatkoch padnem späť do tréningu a budem mať nízke tepy? 😀 ..Spomaľ. Prvé dni, či možno aj týždeň dva, merač tepu nechaj kľudne doma. Ak ho predsa len vezmeš, nepozeraj naň, nech ťa tie čísla zbytočne neznervózňujú .
Ak si to chceš predsa rátať do tréningu, tak si zapni stopky a všetko ostatné už nechaj na pocite. Ideálne na dobrom pocite. Aby sa ti šlo dobre, mal si ľahký dych a úsmev na tvári. Musíš vyzerať presne ako tie dôchodkyne na bežkách. Ideálne sám, podľa vlastného pocitu, alebo s partiou, ktorá nepôjde ako o preteky.
A nemysli si, že ti chcem zle. Aj my pretekári začíname takto. Prejde týždeň, dva a uvidíš ten rozdiel. V rýchlosti, ľahkosti, pocite. A samozrejme, nemusí to byť dookola len o nudných pomalých aktivitách, nášmu výkonu vie v tejto fáze raz za čas pomôcť aj nejaká krátkodobá vysoká/vyššia intenzita, na prefúknutie trubiek, no netreba to preháňať. Ale späť do základov..
No dobre, ale mám aj cez zimu dupať stále do pedálov?
Už v decembri na teba vyskakujú fotky profíkov z teplých krajín, ako drtia krásne cesty popri slnku a hltajú kilometre stovku za stovkou. Dole pod fotkou,na nás zas vyskakuje zelený marťan s trenažérom za super “blek frajdej” ceny 😀 . Zima so snehom už tiež nie je čo bývala, a tak sa nečudujem, že z cyklistiky sa stáva pomaly celoročný šport. Skús to ale trocha inak.
Skús sa pedálom počas zimy vyhnúť čo najviac, tvoje telo a celková chuť bicyklovať, sa ti potom poďakujú. Daj telu iný pohyb, ideálne komplexný, na zapájanie celého tela. Dáš tým do laty všetky tie svaly, ktoré ti počas sezóny na bicykli nepracujú a ochabujú, keďže ich nezapájaš. Pýtaš sa, ale prečo potom Pogačar, alebo iní jeho kolegovia z Tour krútia celú zimu? Títo chlapci majú za sebou celý tím doktorov, fyzioterapeutov, masérov, ktorí sa o nich starajú častejšie, ako sa o vás stará vaša manželka :D.
Dáme si nejaký tip
Bežkovanie – bežky a cyklisti idú spolu ruka v rukáve už dlhé roky. A nie je sa čomu čudovať. Je to pohyb, pri ktorom zapájate kompletne celé telo, a každý začínajúci by ti povedal, ako mu svalovica našla také miesta, kde ani nevedel, že svaly vôbec má.
Vek tu vôbec nehrá rolu, naopak, nejeden doktor by odporučil bežky, ako prevenciu pred infarktom či vysokým krvným tlakom, keďže celé telo sa okysličuje a prekrvuje. Driluješ tým nie len svoje srdce a nohy, ale aj paže, chrbticu a vnútorné svalstvo trupu – core, ktoré je v našom športe alfa omegou, a vie predísť nielen škaredým bolestiam chrbta.
Na bežkársku trať vieš natrafiť takmer všade, kde dosiahne sneh, poprípade si vieš klasickú stopu natiahnuť aj sám. Na skate-ové bežky už potrebuješ viac udržiavanú a širšiu trať. Ja osobne síce nebežkujem, no s tímom sa pravidelne zúčastňujeme zimného sústredenia na Štrbskom plese, kde väčšina chalanov práve trénuje na celkom výživných bežkárskych okruhoch.
Turistika – ďalšia vhodná aktivita na zimu pre každého, bez ohľadu na vek, kondíciu a to, kde bývaš. Azda najjednoduchší pohyb, na ktorý ti netreba nejakú okruh, podmienky, či zvlášť technickú výbavu, aby si sa vybral na kratšiu, alebo niekoľko hodinovú prechádzku/túru.
Pravdaže, vo vyšších polohách, kde zima úraduje v plnej sile, je pešia turistika niekedy až nedostupná, avšak, na Slovensku máme veľký počet horských chát, na ktoré sa vieš dostať len po svojich a odvďačia sa vám nádhernými scenériami po okolí, ktoré sa nedajú porovnať s letom. Takže vezmi paličky, merindu do batoha a vydaj sa spoznávať zasneženú krajinu
A ak si milovník zimných hôr, a potrebuješ počas túry kúsok toho adrenalínu, mám pre teba jeden skvelý overený typ.
Skialpinizmus / skitouring – posledné obdobie ide čoraz viac do popredia tento(podľa mňa) najkrajší šport vôbec. S cyklistikou má veľa spoločného. Buď máš vytýčený jeden cieľ/kopec, na zjazdovke, či vo voľnom teréne, ktorý si potom hlavne vychutnáš zjazdom nadol, alebo máš vytýčenú trasu, niekoľkých kopcov, vrcholov a zároveň výživných zjazdov, to všetko vo voľnom teréne.
Čím ťažší alebo technickejší terén, tým viac zapojeného svalstva. No a keď k sa k tomu pridajú dobré snehové podmienky a slniečko, časové objemy sa nazbierajú jedna báseň. A poviem ti pravdu, teším sa naň viac, než na leto 😛 .
Šport je to pre každého, kto má rád pohyb v horách, no než si povieš, že si ideš teraz kúpiť skialpový set, a ako budeš zajtra brázdiť žľabom v po pás hlbokom prachu, radšej spomaľ. Tak, ako keď prídeš v meste prvý krát do fitka, a nenaložíš si sám hneď ťažké váhy, tak nepôjdeš ani na prvý krát do hôr do ťažkých terénov. Ale máme rozum a hlbšie to rozoberať nemusím, všakže.
Čo myslíš teda, nasadneš zajtra na trenažér, alebo sa aj napriek chladnému vetru pôjdeš niekam von vyvetrať? O výhodách už hádam ani netreba diskutovať. Aj keby mali traktory z neba padať, radšej sa vyberiem von do toho chladného, sychravého, veterného, temného,.. počasia a napriek tomu všetkému strašidelnému sa potom cítim ešte lepšie, ako keby som bol zavretý niekde v teple, medzi štyrmi stenami.
Stará mama sa vždy chytá za hlavu, prečo chodím von, keď je tak škaredo, veď ochoriem. No pravdou je, že chorý nebývam odvtedy, odkedy chodievam von do toho škaredého počasia 😀 .
Výber ale nechávam na teba, ale ak si skôr fanúšik celoročnej cyklistiky, uznávam a chápem. Tiež sa zavše rád pokochám fajným zamrznutým chodníčkom v krásnom zasneženom lese, kde to pod kolesami len tak chrumká
No a ak teda stále rozmýšľaš nad tým, ktoré sú to tie tvoje nízke tepové intenzity, alebo by si si ich rád chcel opäť odmerať, napíš nám na ahoj@bicyklomposlovensku.sk a my ťa už sprobujeme aj s odberom laktátu u nás, v nových priestoroch v Liptovskom Mikuláši.
Športu zdar