Doprava ZADARMO pri nákupe nad 100 €
Preskočím zbytočné omáčky a prázdne odstavce. Tento rok to ide byť už 10 rokov od vzniku Bicyklom po Slovensku a za celý ten čas sme okrem pár nálepiek nevyrobili nič so svojím logom. Tričká sme chceli vždy, ale nič mi nepríde viac bez nápadu ako tričká iba s logom.
Aké by mohli byť tie naše, čo na nich bude? Nejaký cyklista, medveď, kamzík…. Lenže zatiaľ čo kamzíka milujú všetci z medveďa sa medzičasom stala kontroverzná postava. To by mi až tak nevadilo, ale nezaslúžia si pozornosť aj iné tvory, ktoré sú oveľa menšie, zraniteľnejšie a potichu odchádzajú z našej prírody?
Na tričku Bicyklom po Slovensku cyklista rozhodne byť musí, ale zahrá si až “druhé husle”. Tie prvé nechajme malým tvorom, ktorým sa nedarí tak dobre ako nám. Svet tým nezmeníme, ale možno niečo ľudí naučíme. Pretože chrániť môžeme len niečo, čo poznáme. Sériu našich tričiek venujeme hmyzu, ktorý žije na niektorých miestach Slovenska a buď už je chránený, alebo sa k tomu blíži.
Ako prvé z celej série prichádzajú dva motívy – fuzáč alpský a svetluška. Pretože je kresliť neviem, čo ste si určite všimli na dvoch kresbách nižšie, ilustráciu sme nechali na Katku Vronkovú z vonx art – ktorá ako vidíte, na rozdiel odo mňa kreslí veľmi pekne.
Možno neviete, ale taký fuzáč alpský už chránený je. Žije najmä v starých dubových lesoch a celý svoj život poletuje zväčša v blízkosti stromu, kde sa vyliahol. Hodnota jedného takéhoto chrobáčika je u nás stanovená na 200 eur. Zaujímavé sú ich členité tykadlá, ktoré má samička dlhé ako vlastné telo. Samčekovia ich môžu mať dlhé až dvojnásobok svojej veľkosti.
Od vyliahnutia do dospelosti musia prejsť rôznymi fázami života, čo im trvá dva až tri roky. Farba kroviek býva od sivej až po modrú a to je hlavný dôvod zberateľských chúťok. Ak ho niekedy uvidíte, odfoťte si ho a nechajte tak. Najkrajší je v prírode, nie na špendlíkoch. Niektorí máte možno viac šťastia, ja som tohto chrobáka videl raz v živote.
Svetluška zákonom chránená ešte nie je, no príroda zhasína príliš rýchlo. Možno ste nevedeli, ale na svete existuje okolo 2000 druhov svetlušiek. Tým “našim” sa darí vo vlhkom prostredí a svetielkujú počas letných teplých nocí, keď si hľadajú partnerov. Samotné svietenie zadočkov je vážna chémia a ak ste niekedy nejakú chytili do rúk, pravdepodobne to bola samička. Tie svietia slabšie ako samčeky, ale nedokážu lietať.
Preto je po vyhubení ich návrat späť zložitý. Za rapídne znižujúcim sa počtom populácie sú hlavne svetelný smog a vysúšanie vlhkých plôch. Ak im chcete pomôcť, prvý krokom môže byť ak v lete zhasnete svetlo na terase a zatiahnete žalúzie, veď kedy ste naposledy videli svätojánsku mušku?
Tak a teraz už len šup do tlače. Ak by ste si tričko aj nekúpili, ale dočítali ste to až sem, potom možno viete o týchto tvoríkoch o niečo málo viac. Jazdite ďalej a okrem cesty si občas všimnite aj prírodu, ktorá nie je ďaleko od nás a stále plná prekvapení.